Mapa Krainy Łęgów Odrzańskich
Wybrane elementy mapy są interaktywne. Najedź na nie, aby dowiedzieć się więcej
Kraina Łęgów Odrzańskich to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych regionów Polski. Jest to obszar doliny środkowej Odry, który obejmuje gminy, znajdujące się w województwie dolnośląskim i leżące po obu stronach rzeki. Są to: Miękinia, Środa Śląska, Brzeg Dolny, Malczyce, Prochowice, Wołów, Ścinawa, Wińsko, Rudna, Jemielno, Pęcław i Głogów. Region ten rozciąga się wzdłuż Odry na długości 120 km i obejmuje 1880 km2 powierzchni. Kraina Łęgów Odrzańskich to przede wszystkim niepowtarzalna przyroda, w wielu miejscach unikatowa na skalę europejską. Ważnym elementem przyrody są tu lasy, torfowiska, łąki zalewowe czy starorzecza. Niezwykle cennymi obszarami są siedliska, które tworzą grądy, olsy i łęgi, szczególnie zaś rzadki zespół leśny – łęgi wierzbowe, topolowe i wiązowe. W regionie tym znajduje się kilka rezerwatów przyrody, np. „Odrzysko”, „Brekinia”, „Łęg Korea”, na terenie których występuje szereg stanowisk roślin chronionych, np. jarząb brekinia, kalina koralowa, konwalia majowa, kotewka orzech wodny, paproć wodna salwinia pływająca, lilia złotogłów i wiele, wiele innych. Dzięki niemal nietkniętej przyrodzie i naturalnemu krajobrazowi na obszarze Krainy Łęgów Odrzańskich występuje także znaczna ilość chronionych gatunków fauny. Swoje lęgowiska mają tu przede wszystkim ptaki, takie jak: dzięcioł średni, kania ruda i czarna, trzmielojad, zimorodek i wiele innych gatunków wodnych i nadwodnych. Spotyka się tu także siedliska bobra. O wyjątkowości tego regionu stanowią także liczne i niezwykle cenne zabytki architektury, jak np. perła baroku śląskiego czyli Cysterski zespół klasztorny w Lubiążu, zamek piastowski w Wołowie i Prochowicach, relikty pieców dymarskich w Tarchalicach, Skarb Średzki, krzyże pokutne czy szereg okazałych i zabytkowych kościołów parafialnych. Wszystko to składa się na istotne dziedzictwo kulturowo-historyczne Krainy Łęgów Odrzańskich.
Mapa rezerwatu Odrzysko
Wybrane elementy mapy są interaktywne. Najedź na nie, aby dowiedzieć się więcej
Rezerwat przyrody „Odrzysko” został utworzony w 1987 r. na podstawie Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 18 lutego 1987 r. Jest najciekawszym rezerwatem na terenie Krainy Łęgów Odrzańskich. Obejmuje 5,15 ha powierzchni na długości ok. 3 km w dolinie rzeki Odry w gminie Wołów, pomiędzy Lubiążem a Tarchalicami. Ochroną objęte są tereny: brzeg Odry wraz z wysoką skarpą (niekiedy 10 m), starorzecza Odry, bór sosnowy i lasy łęgowe. „Odrzysko” to przede wszystkim rezerwat florystyczny, który został utworzony dla ochrony rzadkich gatunków roślin oraz naturalnych zbiorowisk leśnych. Dzięki mikrośrodowisku i siedliskom – podmokłym łąkom, namuliskom i starorzeczom – na terenie tym występują stanowiska roślin zagrożonych: kotewki orzecha wodnego, paproci wodnej salwinii pływającej czy wolffii bezkorzeniowej. Oprócz tego w szuwarach rośnie m.in. pałka szerokolistna, trzcina pospolita i manna mielec. Na terenie rezerwatu występuje rzadki zespół leśny – łęgi wierzbowe oraz łęgi wiązowe i stanowisko buczyny. „Odrzysko” zamieszkuje także wiele gatunków fauny, szczególnie około 40 gatunków ptaków wodnych i nawodnych, a wśród nich chronione np. łabędź niemy, błotniak stawowy czy gągoł. Liczne są także okazy nietoperzy i płazów, np. żaby moczarowej. Na terenie rezerwatu znajduje się ścieżka edukacyjna Wokół rezerwatu „Odrzysko”, której tematem przewodnim jest starorzecze Odry. Przez fragment obrzeży rezerwatu przebiega niebieski rowerowy Szlak Odry (wschodni brzeg Odry), będący ponadregionalnym szlakiem, który prowadzi doliną Odry od jej źródła do ujścia Warty.
Mapa rezerwatu Łęg Korea
Wybrane elementy mapy są interaktywne. Najedź na nie, aby dowiedzieć się więcej
Rezerwat przyrody „Łęg Korea” został powołany Rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego z dnia 5 stycznia 2001 r. Obejmuje on stosunkowo duży leśno-bagienny obszar o powierzchni 79,29 ha u ujścia Kaczawy do Odry na wschód od Jurcza w gminach Ścinawa i Prochowice. Rezerwat został utworzony głównie w celu ochrony, występującego na tych terenach i niezwykle cennego dla doliny Odry, łęgu wiązowo-jesionowego, który rośnie zwartą kępą w kompleksie z grądem niskim. Wraz z nim występuje tu także łęg wierzbowo-topolowy i oles porzeczkowy. Pozostałe gatunki roślinności spotykanej w rezerwacie to drzewa liściaste dąb i buk oraz arcydzięgiel nabrzeżny, szuwar trzcinowy i łęg właściwy (łąka wyczyńcowa). „Łęg Korea” to także obszar sprzyjający występowaniu licznych przedstawicieli fauny. Spotykamy tu około 60 gatunków ptaków, m.in. bociana czarnego, kanię rudą i czarną, trzmielojada, muchówkę białoszyją, dzięcioła średniego, zimorodka oraz siedliska bobra, który powrócił na te tereny po powodzi z 1997 r. Ciekawostką historyczną jest to, że na terenie rezerwatu (na skraju lasu od strony Odry) znajduje się pięć zniszczonych bunkrów z drugiej wojny światowej.
Mapa rezerwatu Brekinia
Wybrane elementy mapy są interaktywne. Najedź na nie, aby dowiedzieć się więcej
Rezerwat przyrody „Brekinia” jest położony między Lisowicami a Mierzowicami na terenie gminy Prochowice i obejmuje niewielki obszar o powierzchni 2,28 ha. Rezerwat ten został powołany Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 31 grudnia 1993 r. Jest rezerwatem leśnym, a jego nazwa wywodzi się od chronionego na tym obszarze gatunku roślinności – jarzębu brekinii – o skórzastych liściach, podobnych do liści klonu, który rośnie w Europie, Azji Mniejszej i na Kaukazie, ale w Polsce występuje bardzo rzadko. Rezerwat „Brekinia” jest jedynym niegórzystym obszarem Polski, na którym roślina ta rośnie. Na terenie rezerwatu jarząb brekinia (inaczej brzęk) rośnie kępami albo pojedynczo w drzewostanie grądowym. Pozostała roślinność to przede wszystkim drzewa liściaste, takie jak dąb, lipa i grab. Oprócz nich występują tu także duże połacie konwalii majowej wraz z kokoryczką wielkokwiatową. Wokół rezerwatu biegnie ścieżka edukacyjna.